 |
|
Skal du på jagt i Tyskland, er det nødvendigt at tegne en tysk jagtforsikring, idet de tyske myndigheder ikke fuldt ud anerkender den danske jagtforsikring.
Årsagen er, at den danske jagtforsikring kun dækker i forbindelse med afgivelse af skud under jagt og ikke i forbindelse med transport og øvrig omgang med våben før og efter jagten.
Først når du har dokumenteret, at der er tegnet en sådan forsikring i Tyskland, kan du få udstedt et gyldigt tysk jagttegn.
Sådan gør du Tegn den krævede forsikring. Der er masser af forsikringsselskaber i Tyskland som tilbyder produktet, men vil du gøre det så let som muligt, så udfyld den nedenstående blanket fra Gothaer Versicherungen
14 dages forsikring
1 års forsikring
3 års forsikring
|
Her kan du hente en dansk vejledning
Send efterfølgende blanketten pr. fax, brev eller mail til forsikringsselskabet (en anden jæger kan i givet fald godt underskrive på vegne af forsikringstageren). Husk at beholde en kopi.
Cirka 10-14 dage efter indsendelse og betaling modtager du din originale forsikringspolice fra Gothaer Versicherungen.
Vær opmærksom på, at du modtager et indbetalingskort sammen med de forsikringspapirer, man efterfølgende modtager pr. post fra Gothaer Versicherung SELV OM man allerede har indbetalt kontant eller ved bankoverførsel. Årsagen er, at det er en fast standardprocedure, som ikke kan undgås. Har du allerede betalt, skal du naturligvis bare se bort fra denne opkrævning.
Vi er endvidere blevet gjort opmærksomme på, at hvis du tegner en årsforsikring hos Gothaer vil denne automatisk fortsætte næste år med efterfølgende opkrævning, med mindre du opsiger den 3 måneder før udløb. Tegner du kun forsikring for 14 dage, ophører den automatisk.
Efterfølgende skal du - uanset om det er første gang, du skal have lavet et tysk jagttegn eller om du blot skal have forlænget et eksisterende - sende en kopi af den side i dit pas, hvor bl.a. fotoet og underskriften er samt en kopi af dit gyldige danske jagttegn.
Er det et nyt tysk jagttegn, du skal have lavet, skal der også bruges et foto – gerne i pasformat.
Det hele sendes derefter til:
Rathaus Att: Bettina Thietje/Heidemarie Strunz Rathausplatz 1 24937 Flensburg
Det er også muligt at møde personligt op på rådhuset i Flensborg. I så fald skal du henvende dig i kontor nr. 712 på 7. etage. Der er åbent alle hverdage fra kl. 8.30-12 og derudover om torsdagen fra kl. 14-17.00.
Kontoret kan også kontaktes på tysk på e-mail waffen-jagdbehoerde@flensburg.de eller faxnr. 0461 85752992.
Prisen for et 14-dages-jagttegn er p.t. 25 euro, mens et årsjagttegn koster 75 euro.
Der skal forventes min. 14 dages ekspeditionstid på årsjagttegn, så det er udelukkende 14-dages jagttegn, der kan udstedes ved personligt fremmøde.
Våben ind og ud af Tyskland Tyskland accepterer fuldt ud det europæiske våbenpas, og det betyder, at du frit kan rejse ind i Tyskland med riffel- og haglvåben, når blot du har gyldigt dansk jagttegn, riffeltilladelse og opdateret våbenpas.
Til gengæld skal du være opmærksom på, at tyskerne har nogle strenge krav omkring transport af jagtvåben.
Dit våben SKAL opbevares i en lukket og låst beholder.Det understreges imidlertid, at det ikke er nødvendigt, at våbnet opbevares i en egentlig sikkerhedskuffert eller lignende. Det er fuldt tilstrækkeligt, at et våben opbevares i f.eks. et almindeligt våbenfoderal, hvor der er sat en hængelås i lynlåsen, således at våbnet ikke umiddelbart er tilgængeligt.
Desuden lægges der vægt på, at våbnet ikke kan gøres skudklart med få greb. Det betyder i praksis, at der ikke må være patroner i magasinet, eller i det hele taget sammen med selve våbnet, under transporten.
Våbnet betragtes også som passende opbevaret under transport såfremt det opbevares i et aflåst bagagerum, hvor der kun er adgang gennem bagklappen. Dermed udelukkes f.eks. bagagerummet i stationcars og mange firehjulstrækkere, hvor man nemt kan skaffes adgang til bagagerummet fra førerkabine eller passagerpladser.
Skal du gennem Tyskland med våben er det således vigtigt at sørge for, at de er bag lås og slå under køreturen, enten i et aflåst etui eller aflåst våbenkuffert eller i et aflåst bagagerum.
Hygiejneuddannelse for jægere Danmarks Jægerforbund er bekendt med, at flere danske jægere er blevet mødt med et krav om gennemførelse af et veterinært hygiejnekursus, der kvalificerer kursisterne til det, der i Tyskland kaldes ”kundigen Person”.
Der er dog IKKE noget krav om, at man skal have gennemført dette kursus for at indløse et tysk jagttegn. Til gengæld kan en tysk jagtudlejer finde på at stille krav om denne uddannelse og afvise jægere, der ikke har gennemført kurset. Man er altså som dansker nødt til hos jagtudlejerne at forhøre sig om vilkårene.
Dokumentation for skydeprøve På visse revirer i Tyskland (primært statsskove) er der krav om, at jægerne aflægger en årlig skydeprøve før de kan komme på jagt. Forhør dig derfor hos din rejsearrangør eller hos jagtudlejeren for nærmere oplysninger om kravene til denne prøve og dokumentationen herfor.
Blyfri ammunition I Tyskland er det flere steder et krav, at der skydes med blyfri riffelammunition, men reglerne varierer fra delstat til delstat, så forhør dig hos din jagtudlejer/udbyder inden, du tager på riffeljagt i Tyskland.
|